Subscribe to RSS

Z czego składa się układ hamulcowy


linki hamulca

Cały układ hamulcowy to podzespoły, które w sposób spójny jako zbiór tworzą jedną całość. To właśnie te elementy są odpowiedzialne za zatrzymywanie pojazdu. W sytuacji kiedy choćby jedne z nich nie będzie prawidłowe funkcjonował powoduje to zagrożenie życia dla prowadzącego, ale i też  innych użytkowników ruchu. 

W skład całego układu hamulcowego wchodzi między innymi pedał hamulca, pompa hamulcowa, zaciski hamulcowe oraz linki hamulca.  Nowatorskie rozwiązania jakie proponują obecnie producenci układów hamulcowych idą w kierunku maksymalnego zapewnienia bezpieczeństwa dzięki układa wspomagającym. Dzięki ich obecności nie musimy wkładać tak wiele siły do hamowania pojazdu, tak jak to bywało w najstarszych modelach.

Zapewniają też o wiele większą wytrzymałość całego układu co zwiększa nasze bezpieczeństwo. Każdy, nawet najnowocześniejszy układ hamulcowy musi być sprawdzany co jakiś czas. Do głównych czynności, które należy wówczas przeprowadzić należy zaliczyć sprawdzenie stopnia zużycia klocków hamulcowych, w jakim stopniu zużyły się tarcze oraz oczywiście wymienić płyn hamulcowy.

Dzięki temu możesz być pewny, że urządzenie będzie nie zawodne, ale dodatkowo warto oszczędzać czasem hamulec nie przyspieszając za bardzo i przewidywać zdarzenia na drodze jakie mogą wystąpić.

Czy w układzie mogą popsuć się linki hamulca

Właściwie każdy zadaje sobie pytanie co może się popsuć w tak spójnym urządzeniu jakim jest układ hamulcowy. Niestety trzeba oznajmić wszem i wobec tak jest tam co się zepsuć i jest tego całkiem dużo.

Podzespoły wchodzące w skład układu to między innymi zaciski hamulcowe, pompa hamulcowa , pedał  hamulca oraz przede wszystkim linki hamulca. Już same dźwięki czy wibracje podczas hamowania powinny nas skłonić do wykonania szczegółowego przeglądu całego układu hamulcowego. Najczęstszym powodem nieprawidłowego funkcjonowania układu hamulcowego jest zużycie kloców hamulcowych oraz tarczy.

linki hamulcaa

Jest duża sztuka przewidzieć jakie elementy będą nam służyły najdłużej. Ale najważniejsze jest to by brać pod uwagę to, że one się po prostu zużywają. Co więcej, na ich stopień zużycia ma wpływ wiele różnorodnych czynników, między innymi technika jazdy, zwłaszcza długotrwałe hamowanie. Podczas jazdy klocki hamulcowe są nieustannie nagrzewane.

Co prawda jedne z najbardziej wytrzymałym elementem układu jest tak zwany hamulec ręczny który właściwie się nie psuje, ale przypadkiem może się okazać, że zapomnimy go wyłączyć i pojedziemy i już go nie mamy. Ale nie ma co się martwić łatwo to naprawić. Wystarczy jedna wizyta u mechanika.

0 komentarzy

Podobne tematypowrót

Trzy miejsca na reklamę, które najbardziej irytują

Trzy miejsca na reklamę, które najbardziej irytują

Znacie ten stan? Wracasz do domu, pełni nadziei, że czeka na ciebie już tylko odpoczynek. Chcesz w spokoju obejrzeć film, najlepiej z ukochaną osobą. Być może czeka na ciebie serial i finalny odcinek, którego nie możesz sobie odmówić? Nie martw się. Reklama na pewno zniszczy ci humor, związany z tą przyjemnością. A jak to się

6 wind, które koniecznie musisz zobaczyć [część 1]

6 wind, które koniecznie musisz zobaczyć [część 1]

W umyśle przeciętnego Kowalskiego windy nie budzą jakichś szczególnych konotacji. Kojarzą się przede wszystkim z wygodą i użytecznością, rzadko kiedy wspomina się o nich w sposób szczególny. A szkoda, bo na świecie istnieje wiele wind, które prócz swojej użyteczności są również niebanalną gratką turystyczną. Przed wami pięć wind, które koniecznie powinniście zobaczyć, a może i

Winda kosmiczna: gdzie kończy się science-fiction, a zaczyna rzeczywistość?

Winda kosmiczna: gdzie kończy się science-fiction, a zaczyna rzeczywistość?

Marzenia o eksploracji kosmosu towarzyszą człowiekowi od dawna. Miniony wiek jest najlepszym obrazem tych marzeń, wszak pozostawił potomności olbrzymią spuściznę w postaci powieści i filmów science-fiction, podejmujących tematykę odkrywania wszechświata przez gatunek ludzki. Jedną ze sztandarowych futurystycznych koncepcji była wzorowana na Wieży Babel winda kosmiczna, mająca transportować ludzi w przestrzeń kosmiczną. Istna fantastyka, nieprawdaż? Cóż,

Twój laptop zachowuje się głośno? To znak, że woła o pomoc

Twój laptop zachowuje się głośno? To znak, że woła o pomoc

Za każdym razem, gdy wymagasz od swojego komputera czegoś więcej, niż obsługi aplikacji biurowych, ten wyje i świszczy, jakby za chwile miał odlecieć? Zapewne towarzyszy temu zjawisku zauważalny wzrost temperatury oraz drastycznie spowolnienie wydajności. Mam dla Ciebie kiepską wiadomość, Twój przenośny komputer ma problem z chłodzeniem.

Wirtualne spacery – alternatywa dla tradycyjnego zwiedzania czy zakłamywanie rzeczywistości?

Wirtualne spacery – alternatywa dla tradycyjnego zwiedzania czy zakłamywanie rzeczywistości?

Wirtualne wycieczki po miastach i obiektach budowlanych stają się coraz bardziej modne. Stanowią unikalny dodatek do stron internetowych. Dla niektórych są jedynym możliwym źródłem poznania wielu lokalizacji. W związku z tym jednak rodzi się pytanie, zasygnalizowane już w tytule niniejszego wpisu: czy wirtualne spacery dają miarodajny obraz przedstawianego miejsca? Zwiedzaj, Gościu, ale wyłącznie to, co

czytaj więcej

Kontakt i informacje

Voneo.pl - Vortal technologiczno - informacyjny zamieszczający na swoich łamach najświeższe informacje z wielu dziedzin nauki, techniki, świata wirtualnego i realnego. Motto główne to innowacja i nowoczesność.

Dołącz do nas

Popularne działy

© 2014 Voneo wszelkie prawa zastrzeżone.