Subscribe to RSS

Wydrukuj sobie dom

Wydrukuj sobie dom

Wydrukuj sobie dom

Chińczyk Ma Yihe po 12 latach badań opracował technologię szybkiej produkcji domów z wykorzystaniem odpadów budowlanych i drukarek 3D – w ciągu doby może powstać aż dziesięć budynków. To kolejny chiński rekord w budownictwie. Również Europejczycy zaczynają testować zastosowanie drukarek w architekturze.

Chińskie firmy budowlane znane są z szybkości prowadzonych budów i stawiania różnych konstrukcji. Cały czas biją następne rekordy dzięki produkowanym prefabrykatom budowlanym. W fabrykach powstają gotowe podłogi, stropy, ściany czy systemy wentylacyjne, które są przewożone na plac budowy. Tam robotnicy muszą jedynie skręcić moduły i wykonać niezbędne prace malarskie. Tajemnicą poliszynela jest to, że błyskawiczne wznoszenie budynków ułatwiają, eufemistycznie mówiąc, niezbyt wyśrubowane chińskie normy ochrony środowiska oraz regulacje dotyczące zasad pracy na budowach.

Ile czasu zajmuje zbudowanie 15-piętrowego budynku? Albo 30-piętrowego? Otóż… raptem kilka dni. Udowodniła to kilka lat temu firma Broad Group z miasta Changsha, przy okazji chwaląc się swoim osiągnięciem za pomocą efektownych filmów dokumentujących błyskawiczne wznoszenie budynków.

Pierwszy z nich pokazuje wzniesienie 15-piętrowego prototypowego hotelu w 6 dni. Ustawienie całej konstrukcji zajęło tylko 48 godzin, resztę czasu poświęcono na zamontowanie elewacji, instalacji i ścian działowych.

Później ta sama firma wzniosła 30-piętrowy hotel w 15 dni. Trwałość tego typu konstrukcji budzi wątpliwości. Chińczycy zapewniają jednak, że budynek jest odporny na trzęsienia zmieni, a jego konstrukcję poddano specjalnym testom. Wynik – wzniesiony błyskawicznie hotel jest pięciokrotnie bardziej odporny na drgania niż tradycyjne budynki.

To jednak rekordy sprzed lat. Nowym liderem chińskiego szybkiego budownictwa chce dziś zostać Ma Yihe. Po 12 latach testów i badań, na które wydał ponad 3 mln dolarów, opracował technologię błyskawicznego produkowania domów za pomocą samodzielnie skonstruowanej maszyny przypominającej gigantyczną drukarkę 3D. Należąca do Yihe firma Yingchuang New Materials poinformowała właśnie, że w ciągu doby wyprodukowała 10 domów o powierzchni 200 metrów kwadratowych.

„Wyprodukowała” jest tu właściwszym słowem, niż „zbudowała”. W fabryce firmy działają wielkie drukarki, które odlewają ściany z mieszanki odpadów budowlanych (m.in. zmielonego gruzu) oraz cementu. Maszyny „drukują” również elementy konstrukcyjne. Jedynie dach wolno stojących domów jest wykonywany w tradycyjnej technologii.

Pierwszych dziesięć pokazowych domów stanęło w parku technologicznym w Szanghaju, gdzie będą służyć za biura. Yihe ma nadzieję, że to dopiero początek. W przyszłości chciałby za pomocą drukarek wznosić wieżowce, wykorzystując materiały z niepotrzebnych już budynków przeznaczonych do rozbiórki. Gdyby mu się to udało, jego budowle byłyby ekologiczne i energooszczędne.

0 komentarzy

Podobne tematypowrót

Gdzie możesz nauczyć się historii

Gdzie możesz nauczyć się historii

Wirtualny świat dotyka każdego z nas. Lubimy w nim przebywać, z wielu różnorakich względów. Ta wirtualność nie pomaga nam się tylko zrelaksować, niemniej jednak, w dobrym połączeniu z technologią, może nas dosłownie nauczyć. Bowiem technologia rozwija się tak śpiesznie, że żal byłoby nie korzystać z jej sposobności. Dlatego współcześnie oferujemy głównie zapoznać się z informacjami

Nie wszystkie firmy wybiorą szklaną wieżę

Nie wszystkie firmy wybiorą szklaną wieżę

Firmy, których praca opiera się na kreatywnej współpracy zespołu wolą pracować w kameralnych biurowcach, niż parkach biurowych    

Komunikacja miejska a niepełnosprawni, czyli wciąż jest fatalnie

Komunikacja miejska a niepełnosprawni, czyli wciąż jest fatalnie

Z opublikowanego ostatnio przez Najwyższą Izbę Kontroli raportu wynika, że dostęp osób niepełnosprawnych do komunikacji miejskiej wciąż jest bardzo ograniczony. NIK zwraca uwagę między innymi na to, że zmiany w tej materii w ostatnich latach miały miejsce, ale były to zmiany w większości nietrafione. W drugiej części wpisu sprawdzimy, do jakich kwestii NIK miało najwięcej

Twój laptop zachowuje się głośno? To znak, że woła o pomoc

Twój laptop zachowuje się głośno? To znak, że woła o pomoc

Za każdym razem, gdy wymagasz od swojego komputera czegoś więcej, niż obsługi aplikacji biurowych, ten wyje i świszczy, jakby za chwile miał odlecieć? Zapewne towarzyszy temu zjawisku zauważalny wzrost temperatury oraz drastycznie spowolnienie wydajności. Mam dla Ciebie kiepską wiadomość, Twój przenośny komputer ma problem z chłodzeniem.

Wirtualne spacery – alternatywa dla tradycyjnego zwiedzania czy zakłamywanie rzeczywistości?

Wirtualne spacery – alternatywa dla tradycyjnego zwiedzania czy zakłamywanie rzeczywistości?

Wirtualne wycieczki po miastach i obiektach budowlanych stają się coraz bardziej modne. Stanowią unikalny dodatek do stron internetowych. Dla niektórych są jedynym możliwym źródłem poznania wielu lokalizacji. W związku z tym jednak rodzi się pytanie, zasygnalizowane już w tytule niniejszego wpisu: czy wirtualne spacery dają miarodajny obraz przedstawianego miejsca? Zwiedzaj, Gościu, ale wyłącznie to, co

czytaj więcej

Kontakt i informacje

Voneo.pl - Vortal technologiczno - informacyjny zamieszczający na swoich łamach najświeższe informacje z wielu dziedzin nauki, techniki, świata wirtualnego i realnego. Motto główne to innowacja i nowoczesność.

Dołącz do nas

Popularne działy

© 2014 Voneo wszelkie prawa zastrzeżone.