Subscribe to RSS

Wirtualne spacery – alternatywa dla tradycyjnego zwiedzania czy zakłamywanie rzeczywistości?

Wirtualne wycieczki po miastach i obiektach budowlanych stają się coraz bardziej modne. Stanowią unikalny dodatek do stron internetowych. Dla niektórych są jedynym możliwym źródłem poznania wielu lokalizacji. W związku z tym jednak rodzi się pytanie, zasygnalizowane już w tytule niniejszego wpisu: czy wirtualne spacery dają miarodajny obraz przedstawianego miejsca?

Zwiedzaj, Gościu, ale wyłącznie to, co chcę Ci pokazać.

Całkiem niedawno miałem okazję obejrzeć telewizyjny reportaż o kilku (szalonych, moim zdaniem) turystach, którzy postanowili wybrać się w podróż po Korei Północnej. Bardzo szybko przekonali się, że zwiedzanie „zagrody” Kim Dzong Una to jedna wielka gra pozorów. Gra z określonymi regułami, których nieprzestrzeganie niesie ze sobą (realne i nieprzyjemne) konsekwencje.

wirtualne wycieczki i spacery

Czemu o tym wspominam? Cóż, może to dziwne, ale połączyłem skojarzeniowo wycieczkę po Korei Północnej z… wirtualnymi spacerami. Dlaczego? Otóż i tu, i tu zwiedzanie ma charakter liniowy, z góry nakreślony przed podmiot projektujący trasę wycieczki. Turyści we wspomnianym reportażu mogli poruszać się jedynie po przestrzeni, którą wyznaczał im lokalny przewodnik. Wykraczanie poza nią stanowiło zagrożenie zarówno dla nich, jak i dla samego przewodnika, będącego pod stałą kontrolą reżimu koreańskiego dyktatora. Na płaszczyźnie wirtualnych spacerów takich zagrożeń oczywiście nie ma, niemniej jednak jako wirtualny „turysta” masz możliwość „zwiedzania” tylko tych miejsc, które zwiedzić Ci pozwolono.

House - transparent blue and black isolated on black

House – transparent blue and black isolated on black

Nie zachęcę Cię do odwiedzenia miasta, jeśli pokażę Ci jego „ciemną stronę”.

Ma to sens, zwłaszcza jeśli celem tworzenia wirtualnych spacerów jest promowanie danego miejsca. Promowanie, które docelowo ma przyciągać turystów. Aczkolwiek jak byśmy tego nie oceniali, jest to niewątpliwie pewien rodzaj (celowego lub nie) zakłamywania rzeczywistości. Coś na zasadzie zamiatania brudu pod dywan. Improwizowanie bogatej i szczęśliwej z życia Korei.

plant-scanning-3

Po co masz wychodzić z domu, skoro możesz zwiedzać przed monitorem komputera?

Równie dobrze można zapytać, po co Ci obiad, skoro możesz pobrać go z sieci w formacie .jpg? Wirtualne spacery to sympatyczny, a często i bardzo przydatny… ale wciąż tzw. „bajer”. Toteż odpowiedź na pytanie zawarte w tytule wydaje się oczywista.

Więcej na inwentaryzacja3d.pl

Wirtualne wycieczki może i są alternatywą dla tradycyjnego zwiedzania, ale alternatywą dość marną. Bo zwiedzanie wiąże się nie tylko z aspektem wizualnym. Zwiedzanie to również szereg emocji związanych z samą obecnością w danym miejscu. Emocji, których nie wygenerują panoramiczne zdjęcia.

0 komentarzy

Podobne tematypowrót

Trzy miejsca na reklamę, które najbardziej irytują

Trzy miejsca na reklamę, które najbardziej irytują

Znacie ten stan? Wracasz do domu, pełni nadziei, że czeka na ciebie już tylko odpoczynek. Chcesz w spokoju obejrzeć film, najlepiej z ukochaną osobą. Być może czeka na ciebie serial i finalny odcinek, którego nie możesz sobie odmówić? Nie martw się. Reklama na pewno zniszczy ci humor, związany z tą przyjemnością. A jak to się

6 wind, które koniecznie musisz zobaczyć [część 1]

6 wind, które koniecznie musisz zobaczyć [część 1]

W umyśle przeciętnego Kowalskiego windy nie budzą jakichś szczególnych konotacji. Kojarzą się przede wszystkim z wygodą i użytecznością, rzadko kiedy wspomina się o nich w sposób szczególny. A szkoda, bo na świecie istnieje wiele wind, które prócz swojej użyteczności są również niebanalną gratką turystyczną. Przed wami pięć wind, które koniecznie powinniście zobaczyć, a może i

Nie wszystkie firmy wybiorą szklaną wieżę

Nie wszystkie firmy wybiorą szklaną wieżę

Firmy, których praca opiera się na kreatywnej współpracy zespołu wolą pracować w kameralnych biurowcach, niż parkach biurowych    

Winda kosmiczna: gdzie kończy się science-fiction, a zaczyna rzeczywistość?

Winda kosmiczna: gdzie kończy się science-fiction, a zaczyna rzeczywistość?

Marzenia o eksploracji kosmosu towarzyszą człowiekowi od dawna. Miniony wiek jest najlepszym obrazem tych marzeń, wszak pozostawił potomności olbrzymią spuściznę w postaci powieści i filmów science-fiction, podejmujących tematykę odkrywania wszechświata przez gatunek ludzki. Jedną ze sztandarowych futurystycznych koncepcji była wzorowana na Wieży Babel winda kosmiczna, mająca transportować ludzi w przestrzeń kosmiczną. Istna fantastyka, nieprawdaż? Cóż,

Twój laptop zachowuje się głośno? To znak, że woła o pomoc

Twój laptop zachowuje się głośno? To znak, że woła o pomoc

Za każdym razem, gdy wymagasz od swojego komputera czegoś więcej, niż obsługi aplikacji biurowych, ten wyje i świszczy, jakby za chwile miał odlecieć? Zapewne towarzyszy temu zjawisku zauważalny wzrost temperatury oraz drastycznie spowolnienie wydajności. Mam dla Ciebie kiepską wiadomość, Twój przenośny komputer ma problem z chłodzeniem.

czytaj więcej

Kontakt i informacje

Voneo.pl - Vortal technologiczno - informacyjny zamieszczający na swoich łamach najświeższe informacje z wielu dziedzin nauki, techniki, świata wirtualnego i realnego. Motto główne to innowacja i nowoczesność.

Dołącz do nas

Popularne działy

© 2014 Voneo wszelkie prawa zastrzeżone.