Subscribe to RSS

Winda kosmiczna: gdzie kończy się science-fiction, a zaczyna rzeczywistość?

Marzenia o eksploracji kosmosu towarzyszą człowiekowi od dawna. Miniony wiek jest najlepszym obrazem tych marzeń, wszak pozostawił potomności olbrzymią spuściznę w postaci powieści i filmów science-fiction, podejmujących tematykę odkrywania wszechświata przez gatunek ludzki. Jedną ze sztandarowych futurystycznych koncepcji była wzorowana na Wieży Babel winda kosmiczna, mająca transportować ludzi w przestrzeń kosmiczną. Istna fantastyka, nieprawdaż? Cóż, w ubiegłym roku firma Thoth Technology z Kanady zgłosiła patent na podniebną windę.

Potrzeba matką wynalazków

Geneza prac i naukowych rozważań nad konceptem podniebnej windy ma wymiar bardzo praktyczny i ekonomiczny. Obecne loty w kosmos generują olbrzymie koszty i wymagania natury technicznej. Stworzenie windy kosmicznej stanowiłoby rozwiązanie wielu problemów, z którymi borykają się technicy i naukowcy. Jednocześnie, według szacunków firmy Thoth Technology, koszty transportu w przestrzeń kosmiczną osób i przedmiotów zostałyby zredukowane nawet o jedną trzecią.

(Prawie) w kosmos

Z dostępnych na chwilę obecną informacji możemy dowiedzieć się, że winda ma umożliwić transport ładunku na wysokość 20 km. Z jednej strony wysokość ta musi robić wrażenie, z drugiej – należy pamiętać, że zaledwie ułamek odległości, jaką trzeba pokonać, chcąc dostać się w przestrzeń kosmiczną.

 

I na tym właśnie polega cały koncept, ponieważ na szczycie windy, na wysokości wspomnianych 20 km, ma znajdować się lądowisko dla samolotów kosmicznych. Samoloty te będą następnym etapem podróży na orbitę, jednocześnie szczyt windy umożliwi im bezpieczne lądowanie i tankowanie paliwa.

Taki schemat pozwoli na pominięcie najkosztowniejszych i najbardziej kłopotliwych dzisiaj etapów podróży w kosmos. Mowa tu o pierwszych 50 km lotu, wymagających użycia rakiety nośnej, pokonania atmosfery i uniesienia ciężkiego ładunku. Operacje te wymagają olbrzymich zasobów paliwa. Stworzenie windy kosmicznej umożliwi ominięcie tego etapu, a tym samym znaczącą redukcję kosztów.

Windą do nieba

Trudno przewidzieć, jak potoczą się losy projektu, aczkolwiek już sam fakt zgłoszenia patentu windy kosmicznej może rozbudzać wyobraźnię. Jakiejkolwiek technologii by nie użyto do budowy takiej wieży z windą, z pewnością będzie to konstrukcja niesamowita pod względem zarówno wizualnym, jak i technicznym. Jeśli rzeczywiście uda się zrealizować tę szaloną skądinąd ideę, będzie to kolejny przykład potwierdzający tezę, że potencjał myśli człowieka jest nieograniczony.

http://www.windy-towarowe.pl/

0 komentarzy

Podobne tematypowrót

Trzy miejsca na reklamę, które najbardziej irytują

Trzy miejsca na reklamę, które najbardziej irytują

Znacie ten stan? Wracasz do domu, pełni nadziei, że czeka na ciebie już tylko odpoczynek. Chcesz w spokoju obejrzeć film, najlepiej z ukochaną osobą. Być może czeka na ciebie serial i finalny odcinek, którego nie możesz sobie odmówić? Nie martw się. Reklama na pewno zniszczy ci humor, związany z tą przyjemnością. A jak to się

6 wind, które koniecznie musisz zobaczyć [część 1]

6 wind, które koniecznie musisz zobaczyć [część 1]

W umyśle przeciętnego Kowalskiego windy nie budzą jakichś szczególnych konotacji. Kojarzą się przede wszystkim z wygodą i użytecznością, rzadko kiedy wspomina się o nich w sposób szczególny. A szkoda, bo na świecie istnieje wiele wind, które prócz swojej użyteczności są również niebanalną gratką turystyczną. Przed wami pięć wind, które koniecznie powinniście zobaczyć, a może i

Wirtualne spacery – alternatywa dla tradycyjnego zwiedzania czy zakłamywanie rzeczywistości?

Wirtualne spacery – alternatywa dla tradycyjnego zwiedzania czy zakłamywanie rzeczywistości?

Wirtualne wycieczki po miastach i obiektach budowlanych stają się coraz bardziej modne. Stanowią unikalny dodatek do stron internetowych. Dla niektórych są jedynym możliwym źródłem poznania wielu lokalizacji. W związku z tym jednak rodzi się pytanie, zasygnalizowane już w tytule niniejszego wpisu: czy wirtualne spacery dają miarodajny obraz przedstawianego miejsca? Zwiedzaj, Gościu, ale wyłącznie to, co

Pyły występujące w środowisku pracy, badania pyłów.

Pyły występujące w środowisku pracy, badania pyłów.

Pyły stanowią aerozole, których fazę rozproszoną stanowią cząsteczki stałe. Aerozol to układ koloidalny czyli układ dwóch substancji, w którym jedna jest rozproszona w drugiej. Dzięki temu, że cząstki fazy rozproszonej posiadają jednoimienne ładunki elektryczne, zapobiega to łączeniu się ich w większe krople lub grudki.

Z czego składa się układ hamulcowy

Z czego składa się układ hamulcowy

Cały układ hamulcowy to podzespoły, które w sposób spójny jako zbiór tworzą jedną całość. To właśnie te elementy są odpowiedzialne za zatrzymywanie pojazdu. W sytuacji kiedy choćby jedne z nich nie będzie prawidłowe funkcjonował powoduje to zagrożenie życia dla prowadzącego, ale i też  innych użytkowników ruchu.  W skład całego układu hamulcowego wchodzi między innymi pedał

czytaj więcej

Kontakt i informacje

Voneo.pl - Vortal technologiczno - informacyjny zamieszczający na swoich łamach najświeższe informacje z wielu dziedzin nauki, techniki, świata wirtualnego i realnego. Motto główne to innowacja i nowoczesność.

Dołącz do nas

Popularne działy

© 2014 Voneo wszelkie prawa zastrzeżone.