Subscribe to RSS

Uwięzieni przez kredyt hipoteczny

Mieszkania, domki pod Wałbrzychem, apartament… – ogłoszenia kuszą, a wybór nieruchomości mieszkalnych jest dość szeroki. Problemem jest tylko ich cena. Skąd młodzi ludzie zaczynający dopiero karierę mają wziąć środki na kupienie mieszkania? Otrzymują je od rodziców lub zaciągają kredyt hipoteczny.

Ten ostatnie może w pewnych sytuacjach okazać się pułapką. Uwięzieni przez kredyt są jednak najczęściej Ci, którzy nie potrafią wybiec wyobraźnią nieco dalej. Ludzie przyzwyczajają się do obciążonego hipoteką domu i uważają możliwość jego utraty za najgorszy koszmar, jaki może im się przydarzyć. Przez to rezygnują z wszelkich okazji, które wiązałyby się z przeprowadzką.

Uwięzieni przez kredyt hipoteczny

Uwięzieni przez kredyt hipoteczny

 

Boją się jakiegokolwiek ryzyka by nie dopuścić do sytuacji, w której zalegają z choćby jedną ratą. Tymczasem znaczna część ich obaw pozostaje w głowach.

Banki niechętnie licytują nieruchomości, a nawet wówczas kredytobiorca odzyskuje znaczną część zainwestowanych środków.

Poza tym dom obciążony kredytem można sprzedać, gdy nadarzy się okazja na lepszą nieruchomość.

Uwięzieni przez kredyt hipoteczny

Uwięzieni przez kredyt hipoteczny

 

Pierwsza zasada to wiedzieć, czego się oczekuje.

Ładne opakowanie i kompetentny sprzedawca potrafią przekonać nabywcę, że potrzebuje on dokładnie ich produktu. Nie ma w tym nic złego, póki w grę wchodzą niewielkie kwoty. Warto jednak nieco uodpornić się na próby przekonywania, gdy idzie o rzeczy wyjątkowo ważne – choćby mieszkania czy samochody. Pierwsza zasada to wiedzieć, czego się oczekuje. I tak zanim chętny zacznie przeglądać ogłoszenia typu mieszkania Częstochowa lub Częstochowskie mieszkania powinien zapisać sobie niewielką kartę.

Uwięzieni przez kredyt hipoteczny

Uwięzieni przez kredyt hipoteczny

Umieścić tam warto podstawowe wymagania i przeznaczenie poszukiwanego mieszkania. Na przykład: 3 pokoje, duży garaż, okolica gdzie można wyprowadzić psa. Potem sprawdzać kolejne oferty pod względem zgodności z wytycznymi i w żadnym wypadku nie podejmować decyzji na szybko. Pod wpływem emocji łatwo popełnić błąd, lepiej więc przemyśleć sprawę i w przypadku pozytywnej decyzji, potwierdzić zamiar kupna lub wynajęcia następnego dnia. Wyjątkowe, kończące się „dzisiaj” oferty lepiej omijać z daleka.

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak przyznał, że wiele osób popadło w pułapkę kredytu walutowego, bowiem po spadkach cen metra kwadratowego lokum wartość ich mieszkań jest często niższa niż wysokość kredytu udzielonego na ich pozyskanie po przeliczeniu na złote.

Gdyby więc chcieli wycofać się z inwestycji, sprzedając mieszkanie, to kwota uzyskana z jego sprzedaży, mimo wielu lat spłaty zadłużenia, nie pokryłaby obecnej wartości kredytu. – dodaje.

W takiej samej sytuacji są kredytobiorcy złotowi, którzy kupowali mieszkania w okresie górki cenowej, zaciągając kredyt na 100–120 proc. wartości nieruchomości – twierdzi Jakubiak. O pomocy w spłacie zadłużenia walutowego nie ma jednak mowy, bo choć – jak sam przyznał – problem dotyczy ułamkowej części społeczeństwa, to jednak, jak wynika z przekazanych danych, działanie takie jest w stanie zdestabilizować nie tylko system finansowy w Polsce, ale także całą gospodarkę.

Ponadto przewalutowanie byłoby ciosem także w banki z polskim kapitałem,

Ponadto przewalutowanie byłoby ciosem także w banki z polskim kapitałem,

Gdyby na koniec czerwca przeprowadzić operację przewalutowania kredytów po kursie z dnia podpisania umowy kredytowej, to strata sektora bankowego wyniosłaby 44 mld zł wobec 8 mld zł zysków tego sektora przed przewalutowaniem. Aby utrzymać bezpieczeństwo sektora finansowego i uchronić niektóre banki przed bankructwem, trzeba by dokapitalizować banki kwotą od 13 mld zł do nawet 24 mld zł, żeby utrzymać ich wskaźniki bezpieczeństwa wypłacalności na wymaganym poziomie. Ponadto przewalutowanie byłoby ciosem także w banki z polskim kapitałem, w tym w PKO BP.

0 komentarzy

Podobne tematypowrót

Gdzie możesz nauczyć się historii

Gdzie możesz nauczyć się historii

Wirtualny świat dotyka każdego z nas. Lubimy w nim przebywać, z wielu różnorakich względów. Ta wirtualność nie pomaga nam się tylko zrelaksować, niemniej jednak, w dobrym połączeniu z technologią, może nas dosłownie nauczyć. Bowiem technologia rozwija się tak śpiesznie, że żal byłoby nie korzystać z jej sposobności. Dlatego współcześnie oferujemy głównie zapoznać się z informacjami

Nie wszystkie firmy wybiorą szklaną wieżę

Nie wszystkie firmy wybiorą szklaną wieżę

Firmy, których praca opiera się na kreatywnej współpracy zespołu wolą pracować w kameralnych biurowcach, niż parkach biurowych    

Komunikacja miejska a niepełnosprawni, czyli wciąż jest fatalnie

Komunikacja miejska a niepełnosprawni, czyli wciąż jest fatalnie

Z opublikowanego ostatnio przez Najwyższą Izbę Kontroli raportu wynika, że dostęp osób niepełnosprawnych do komunikacji miejskiej wciąż jest bardzo ograniczony. NIK zwraca uwagę między innymi na to, że zmiany w tej materii w ostatnich latach miały miejsce, ale były to zmiany w większości nietrafione. W drugiej części wpisu sprawdzimy, do jakich kwestii NIK miało najwięcej

Wirtualne spacery – alternatywa dla tradycyjnego zwiedzania czy zakłamywanie rzeczywistości?

Wirtualne spacery – alternatywa dla tradycyjnego zwiedzania czy zakłamywanie rzeczywistości?

Wirtualne wycieczki po miastach i obiektach budowlanych stają się coraz bardziej modne. Stanowią unikalny dodatek do stron internetowych. Dla niektórych są jedynym możliwym źródłem poznania wielu lokalizacji. W związku z tym jednak rodzi się pytanie, zasygnalizowane już w tytule niniejszego wpisu: czy wirtualne spacery dają miarodajny obraz przedstawianego miejsca? Zwiedzaj, Gościu, ale wyłącznie to, co

Posadzki – ostatnia warstwa Twoich podłóg

Posadzki – ostatnia warstwa Twoich podłóg

Warstwy posadzek zaliczanych jako użytkowe pełnią rolę ochronną przed zanieczyszczeniami chemicznymi. Chronią także przed obciążeniami mechanicznymi. W zależności od występującej wilgoci w pomieszczeniach, posadzki powinny posiadać właściwą klasę pod względem antypoślizgowości. Oznacza ona budowę wierzchnią warstwy, gdzie przy nachyleniu pod odpowiednim kątem ludzka noga w standardowym obuwiu przeznaczonym do robót nie ulegnie poślizgnięciu się. Rodzaje

czytaj więcej

Kontakt i informacje

Voneo.pl - Vortal technologiczno - informacyjny zamieszczający na swoich łamach najświeższe informacje z wielu dziedzin nauki, techniki, świata wirtualnego i realnego. Motto główne to innowacja i nowoczesność.

Dołącz do nas

Popularne działy

© 2014 Voneo wszelkie prawa zastrzeżone.