Subscribe to RSS

Budownictwo back to homepage

Nie wszystkie firmy wybiorą szklaną wieżę Nie wszystkie firmy wybiorą szklaną wieżę

Firmy, których praca opiera się na kreatywnej współpracy zespołu wolą pracować w kameralnych biurowcach, niż parkach biurowych    

Read More

Wirtualne spacery – alternatywa dla tradycyjnego zwiedzania czy zakłamywanie rzeczywistości? Wirtualne spacery – alternatywa dla tradycyjnego zwiedzania czy zakłamywanie rzeczywistości?

Wirtualne wycieczki po miastach i obiektach budowlanych stają się coraz bardziej modne. Stanowią unikalny dodatek do stron internetowych. Dla niektórych są jedynym możliwym źródłem poznania wielu lokalizacji. W związku z tym jednak rodzi się pytanie, zasygnalizowane już w tytule niniejszego wpisu: czy wirtualne spacery dają miarodajny obraz przedstawianego miejsca?

Zwiedzaj, Gościu, ale wyłącznie to, co chcę Ci pokazać.

Całkiem niedawno miałem okazję obejrzeć telewizyjny reportaż o kilku (szalonych, moim zdaniem) turystach, którzy postanowili wybrać się w podróż po Korei Północnej. Bardzo szybko przekonali się, że zwiedzanie „zagrody” Kim Dzong Una to jedna wielka gra pozorów. Gra z określonymi regułami, których nieprzestrzeganie niesie ze sobą (realne i nieprzyjemne) konsekwencje.

Czemu o tym wspominam? Cóż, może to dziwne, ale połączyłem skojarzeniowo wycieczkę po Korei Północnej z… wirtualnymi spacerami. Dlaczego? Otóż i tu, i tu zwiedzanie ma charakter liniowy, z góry nakreślony przed podmiot projektujący trasę wycieczki. Turyści we wspomnianym reportażu mogli poruszać się jedynie po przestrzeni, którą wyznaczał im lokalny przewodnik. Wykraczanie poza nią stanowiło zagrożenie zarówno dla nich, jak i dla samego przewodnika, będącego pod stałą kontrolą reżimu koreańskiego dyktatora. Na płaszczyźnie wirtualnych spacerów takich zagrożeń oczywiście nie ma, niemniej jednak jako wirtualny „turysta” masz możliwość „zwiedzania” tylko tych miejsc, które zwiedzić Ci pozwolono.

Nie zachęcę Cię do odwiedzenia miasta, jeśli pokażę Ci jego „ciemną stronę”.

Ma to sens, zwłaszcza jeśli celem tworzenia wirtualnych spacerów jest promowanie danego miejsca. Promowanie, które docelowo ma przyciągać turystów. Aczkolwiek jak byśmy tego nie oceniali, jest to niewątpliwie pewien rodzaj (celowego lub nie) zakłamywania rzeczywistości. Coś na zasadzie zamiatania brudu pod dywan. Improwizowanie bogatej i szczęśliwej z życia Korei.

Po co masz wychodzić z domu, skoro możesz zwiedzać przed monitorem komputera?

Równie dobrze można zapytać, po co Ci obiad, skoro możesz pobrać go z sieci w formacie .jpg? Wirtualne spacery to sympatyczny, a często i bardzo przydatny… ale wciąż tzw. „bajer”. Toteż odpowiedź na pytanie zawarte w tytule wydaje się oczywista.

Więcej na inwentaryzacja3d.pl

Wirtualne wycieczki może i są alternatywą dla tradycyjnego zwiedzania, ale alternatywą dość marną. Bo zwiedzanie wiąże się nie tylko z aspektem wizualnym. Zwiedzanie to również szereg emocji związanych z samą obecnością w danym miejscu. Emocji, których nie wygenerują panoramiczne zdjęcia.

Posadzki – ostatnia warstwa Twoich podłóg Posadzki – ostatnia warstwa Twoich podłóg

Warstwy posadzek zaliczanych jako użytkowe pełnią rolę ochronną przed zanieczyszczeniami chemicznymi. Chronią także przed obciążeniami mechanicznymi. W zależności od występującej wilgoci w pomieszczeniach, posadzki powinny posiadać właściwą klasę pod względem antypoślizgowości. Oznacza ona budowę wierzchnią warstwy, gdzie przy nachyleniu pod odpowiednim kątem ludzka noga w standardowym obuwiu przeznaczonym do robót nie ulegnie poślizgnięciu się. Rodzaje osłon antypoślizgowych określa się znakami od R9 do R13.

Read More

Pyły występujące w środowisku pracy, badania pyłów. Pyły występujące w środowisku pracy, badania pyłów.

Pyły stanowią aerozole, których fazę rozproszoną stanowią cząsteczki stałe. Aerozol to układ koloidalny czyli układ dwóch substancji, w którym jedna jest rozproszona w drugiej. Dzięki temu, że cząstki fazy rozproszonej posiadają jednoimienne ładunki elektryczne, zapobiega to łączeniu się ich w większe krople lub grudki. Read More

Deski sedesowe – rodzaje Deski sedesowe – rodzaje

Nieodłącznym elementem muszli klozetowych są deski sedesowe, których zamontowanie zdecydowanie poprawia komfort korzystania z ceramiki sanitarnej. Można wyróżnić kilka jej rodzajów, przeważnie dostosowywana jest do muszli w taki sposób, żeby zbytnio nie wystawała czy tez żeby nie była za mała. W skład siedziska, jakim jest deska sedesowa, wchodzą dwa elementy – pierwszy jest bezpośrednio dopasowany do muszli, drugi to klapa.
Read More

Kontakt i informacje

Voneo.pl - Vortal technologiczno - informacyjny zamieszczający na swoich łamach najświeższe informacje z wielu dziedzin nauki, techniki, świata wirtualnego i realnego. Motto główne to innowacja i nowoczesność.

Dołącz do nas

Popularne działy

© 2014 Voneo wszelkie prawa zastrzeżone.