Subscribe to RSS

Auto – Moto back to homepage

Z czego składa się układ hamulcowy Z czego składa się układ hamulcowy


Cały układ hamulcowy to podzespoły, które w sposób spójny jako zbiór tworzą jedną całość. To właśnie te elementy są odpowiedzialne za zatrzymywanie pojazdu. W sytuacji kiedy choćby jedne z nich nie będzie prawidłowe funkcjonował powoduje to zagrożenie życia dla prowadzącego, ale i też  innych użytkowników ruchu. 

W skład całego układu hamulcowego wchodzi między innymi pedał hamulca, pompa hamulcowa, zaciski hamulcowe oraz linki hamulca.  Nowatorskie rozwiązania jakie proponują obecnie producenci układów hamulcowych idą w kierunku maksymalnego zapewnienia bezpieczeństwa dzięki układa wspomagającym. Dzięki ich obecności nie musimy wkładać tak wiele siły do hamowania pojazdu, tak jak to bywało w najstarszych modelach.

Zapewniają też o wiele większą wytrzymałość całego układu co zwiększa nasze bezpieczeństwo. Każdy, nawet najnowocześniejszy układ hamulcowy musi być sprawdzany co jakiś czas. Do głównych czynności, które należy wówczas przeprowadzić należy zaliczyć sprawdzenie stopnia zużycia klocków hamulcowych, w jakim stopniu zużyły się tarcze oraz oczywiście wymienić płyn hamulcowy.

Dzięki temu możesz być pewny, że urządzenie będzie nie zawodne, ale dodatkowo warto oszczędzać czasem hamulec nie przyspieszając za bardzo i przewidywać zdarzenia na drodze jakie mogą wystąpić.

Czy w układzie mogą popsuć się linki hamulca

Właściwie każdy zadaje sobie pytanie co może się popsuć w tak spójnym urządzeniu jakim jest układ hamulcowy. Niestety trzeba oznajmić wszem i wobec tak jest tam co się zepsuć i jest tego całkiem dużo.

Podzespoły wchodzące w skład układu to między innymi zaciski hamulcowe, pompa hamulcowa , pedał  hamulca oraz przede wszystkim linki hamulca. Już same dźwięki czy wibracje podczas hamowania powinny nas skłonić do wykonania szczegółowego przeglądu całego układu hamulcowego. Najczęstszym powodem nieprawidłowego funkcjonowania układu hamulcowego jest zużycie kloców hamulcowych oraz tarczy.

Jest duża sztuka przewidzieć jakie elementy będą nam służyły najdłużej. Ale najważniejsze jest to by brać pod uwagę to, że one się po prostu zużywają. Co więcej, na ich stopień zużycia ma wpływ wiele różnorodnych czynników, między innymi technika jazdy, zwłaszcza długotrwałe hamowanie. Podczas jazdy klocki hamulcowe są nieustannie nagrzewane.

Co prawda jedne z najbardziej wytrzymałym elementem układu jest tak zwany hamulec ręczny który właściwie się nie psuje, ale przypadkiem może się okazać, że zapomnimy go wyłączyć i pojedziemy i już go nie mamy. Ale nie ma co się martwić łatwo to naprawić. Wystarczy jedna wizyta u mechanika.

BMW Auto dla wymagających kierowców BMW Auto dla wymagających kierowców

Wielu miłośników motoryzacyjnego giganta jaki jest BMW na pewno w zupełności zgodzi się, że BMW Z4 w zupełności zasługuje na miano znakomicie zaprojektowanego samochodu. Ogólna konstrukcja nadwozia posiada klasyczny dla roadsterów, piękny kształt (nieduża kabina oraz długa maska) a detale dbają o to, by nie zabrakło autu drapieżnego „zacięcia”. Kto oczekuje od samochodu pokroju Z4 dreszczyk emocji, ten z pewnością się nie rozczaruje.
Read More

Kontakt i informacje

Voneo.pl - Vortal technologiczno - informacyjny zamieszczający na swoich łamach najświeższe informacje z wielu dziedzin nauki, techniki, świata wirtualnego i realnego. Motto główne to innowacja i nowoczesność.

Dołącz do nas

Popularne działy

© 2014 Voneo wszelkie prawa zastrzeżone.