Subscribe to RSS

6 wind, które koniecznie musisz zobaczyć [część 1]

W umyśle przeciętnego Kowalskiego windy nie budzą jakichś szczególnych konotacji. Kojarzą się przede wszystkim z wygodą i użytecznością, rzadko kiedy wspomina się o nich w sposób szczególny. A szkoda, bo na świecie istnieje wiele wind, które prócz swojej użyteczności są również niebanalną gratką turystyczną. Przed wami pięć wind, które koniecznie powinniście zobaczyć, a może i wypróbować.

1. Bailong w Chinach

Jeśli zastanawialiście się kiedykolwiek, gdzie znajduje się i ile mierzy najwyższa winda zewnętrzna na świecie, to w tym momencie przynoszę dla Was odpowiedź. Winda Bailong w Chinach dzierży rekord Guinessa jako najwyższa winda na świecie. A to tylko jeden argument, dla którego warto się nią przejechać. Drugim są zapierające dech w piersi widoki na rezerwat Wulingyuan, które możemy podziwiać podczas przejażdżki tą windą. Warto wspomnieć, że to właśnie ten krajobraz był jedną z inspiracji przy tworzeniu uniwersum Pandory z filmu „Avatar” w reżyserii Jamesa Camerona.

2. Hammetschwand w Szwajcarii

Była już największa winda na świecie, teraz czas na najwyższą windę zewnętrzną w Europie. Mowa tutaj o słynnej windzie Hammetschwand w szwajcarskich Alpach, która mierzy blisko 153 metry. Winda Hammetchwand znajduje się w Szwajcarii, a miejscem, do którego transportuje turystów, jest punkt widokowy – stacja Hammetschwand. Podróżując nią, dostaniemy się na wysokość 1132 metrów n.p.m. A więc sama podróż, jak i jej cel wiąże się z niezwykle imponującym krajobrazem Alp i Jeziora Czterech Kantonów. Owszem, niektórych trudno przekonać do skorzystania z tego środka transportu, bo umówmy się – nie jest to podróż dla kogoś o słabych nerwach. Niemniej przejażdżka windą Hammetschwand należy do tego rodzaju doświadczeń, którego warto zaznać przed śmiercią.

3. Santa Justa w Lizbonie

Co łączy windę świętej Justyny z Wieżą Eiffla? Więcej niż moglibyście się spodziewać. Winda Santa Justa, oddana do użytku na początku ubiegłego stulecia (dokładnie w 1902 roku), zaprojektowana była przez niejakiego Raoula Mesnier de Ponsarda, który rzekomo miał być uczniem samego Gustawa Eiffla. Jako dowód powiązania jednego z drugim podaje się zwykle podobieństwa konstrukcyjne między Elevador de Santa Justa a paryską Wieżą Eiffla. Winda św. Justyny, wspinająca się na wysokość 45 metrów, łączy ze sobą Dolne Miasto (Baixa) i Miasto Górne (Barro Alto). Cała konstrukcja posiada dwie windy, a każda z nich może pomieścić do 24 osób. Z ostatniego poziomu Santa Justa oczom podróżujących ukazuje się panorama Lizbony, co niewątpliwie jest jednym z najważniejszych walorów konstrukcji.

http://www.windy-towarowe.pl/

0 komentarzy

Podobne tematypowrót

Trzy miejsca na reklamę, które najbardziej irytują

Trzy miejsca na reklamę, które najbardziej irytują

Znacie ten stan? Wracasz do domu, pełni nadziei, że czeka na ciebie już tylko odpoczynek. Chcesz w spokoju obejrzeć film, najlepiej z ukochaną osobą. Być może czeka na ciebie serial i finalny odcinek, którego nie możesz sobie odmówić? Nie martw się. Reklama na pewno zniszczy ci humor, związany z tą przyjemnością. A jak to się

Winda kosmiczna: gdzie kończy się science-fiction, a zaczyna rzeczywistość?

Winda kosmiczna: gdzie kończy się science-fiction, a zaczyna rzeczywistość?

Marzenia o eksploracji kosmosu towarzyszą człowiekowi od dawna. Miniony wiek jest najlepszym obrazem tych marzeń, wszak pozostawił potomności olbrzymią spuściznę w postaci powieści i filmów science-fiction, podejmujących tematykę odkrywania wszechświata przez gatunek ludzki. Jedną ze sztandarowych futurystycznych koncepcji była wzorowana na Wieży Babel winda kosmiczna, mająca transportować ludzi w przestrzeń kosmiczną. Istna fantastyka, nieprawdaż? Cóż,

Wirtualne spacery – alternatywa dla tradycyjnego zwiedzania czy zakłamywanie rzeczywistości?

Wirtualne spacery – alternatywa dla tradycyjnego zwiedzania czy zakłamywanie rzeczywistości?

Wirtualne wycieczki po miastach i obiektach budowlanych stają się coraz bardziej modne. Stanowią unikalny dodatek do stron internetowych. Dla niektórych są jedynym możliwym źródłem poznania wielu lokalizacji. W związku z tym jednak rodzi się pytanie, zasygnalizowane już w tytule niniejszego wpisu: czy wirtualne spacery dają miarodajny obraz przedstawianego miejsca? Zwiedzaj, Gościu, ale wyłącznie to, co

Pyły występujące w środowisku pracy, badania pyłów.

Pyły występujące w środowisku pracy, badania pyłów.

Pyły stanowią aerozole, których fazę rozproszoną stanowią cząsteczki stałe. Aerozol to układ koloidalny czyli układ dwóch substancji, w którym jedna jest rozproszona w drugiej. Dzięki temu, że cząstki fazy rozproszonej posiadają jednoimienne ładunki elektryczne, zapobiega to łączeniu się ich w większe krople lub grudki.

Z czego składa się układ hamulcowy

Z czego składa się układ hamulcowy

Cały układ hamulcowy to podzespoły, które w sposób spójny jako zbiór tworzą jedną całość. To właśnie te elementy są odpowiedzialne za zatrzymywanie pojazdu. W sytuacji kiedy choćby jedne z nich nie będzie prawidłowe funkcjonował powoduje to zagrożenie życia dla prowadzącego, ale i też  innych użytkowników ruchu.  W skład całego układu hamulcowego wchodzi między innymi pedał

czytaj więcej

Kontakt i informacje

Voneo.pl - Vortal technologiczno - informacyjny zamieszczający na swoich łamach najświeższe informacje z wielu dziedzin nauki, techniki, świata wirtualnego i realnego. Motto główne to innowacja i nowoczesność.

Dołącz do nas

Popularne działy

© 2014 Voneo wszelkie prawa zastrzeżone.