Subscribe to RSS

5 savoir-vivre’owych wskazówek, czego nie robić wobec osób poruszających się na wózku inwalidzkim

Bywa tak, że przed faux-pas względem osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkiej nie uchroni nas nawet mieszanka: szczerych intencji, zaangażowania i chęci zrobienia wszystkiego, jak należy. Niejednokrotnie po prostu brakuje nam wiedzy na temat tego, jak zachować się w konkretnej sytuacji. W niniejszym tekście przekazujemy Wam 5 wskazówek, czego nie robić wobec osób poruszających się na wózku.

Dotykanie wózka bez pozwolenia właściciela może być odebrane jako naruszenie nietykalności cielesnej
I trudno się temu dziwić, choć osoba zdrowa często może nie zdawać sobie z tego sprawy. Dlatego aby uniknąć wpadki skutkującej niezręczną sytuacją, należy pilnować się przed „nieuprawnionym” dotykaniem wózka inwalidzkiego.

Nie patrz na osobę na wózku z góry

„Patrzeć na kogoś z góry” – zdanie to najczęściej używane jest jako frazeologizm, stosowany w odniesieniu do ludzi, którzy czują się lepsi od innych. W przypadku osób siedzących na wózku inwalidzkim dosłowność miesza się z alegorią. Stojąc nad głową takiej osoby możemy sprawić, że poczuje się ona bardzo niezręcznie, że może odebrać nas jako kogoś, kto chce pokazać swoją wyższość. Dlatego najlepiej odejść na odległość dwóch, trzech kroków lub – jeśli jest taka możliwość – po prostu usiąść.

Chcesz pomóc podczas wysiadki z tramwaju? Najpierw zapytaj jak

To jedna z tych sytuacji, gdzie szczere chęci mogą nie wystarczyć. Jeśli chcesz pomóc osobie na wózku wysiąść z tramwaju czy autobusu, to najpierw zapytaj ją, w jaki sposób możesz to uczynić. W przeciwnym razie możesz spowodować więcej szkód niż pożytku. A tego przecież byś nie chciał.

Nie bądź taki niecierpliwy

Zdarza się, że ludzie zdrowi, widząc jedynie czubek swojego nosa, nie potrafią przyjąć do wiadomości faktu, iż osobom poruszającym się na wózku wykonanie z pozoru łatwych czynności nierzadko zajmuje więcej czasu niż osobom zdrowym. Dlatego zamiast złościć się i irytować, wykaż się cierpliwością i empatią.

Nie wstydź się oferować swoją pomoc

Już sama chęć niesienia pomocy czyni z Ciebie bohatera. Nie krępuj się pytań typu: „czy mogę w czymś pomóc”? To zawsze dużo lepsze rozwiązanie niż obojętność i odwrócenie głowy w drugą stronę.

liftplus.pl

0 komentarzy

Podobne tematypowrót

czytaj więcej

Kontakt i informacje

Voneo.pl - Vortal technologiczno - informacyjny zamieszczający na swoich łamach najświeższe informacje z wielu dziedzin nauki, techniki, świata wirtualnego i realnego. Motto główne to innowacja i nowoczesność.

Dołącz do nas

Popularne działy

© 2014 Voneo wszelkie prawa zastrzeżone.